11,50?, which is roughly 300 Czech Crowns. Stuff that I can think of: 1,5 months of my cellphone plan (100 minutes of call time & data) 2,7 meals at fastfood Great dinner in a nice restaurant About 8 liters of gasoline 3 months of public transport subscription, you can ride as much as you want 21 days of my internet subscription (100/100Mbit unlimited fibre) Some stuff like 16GB USB drive, cheap mouse or keyboard A 3D movie in a cinema with a pack of popcorn and one cola 2-3 Days worth of groceries for 2 person family
around 39LTL for that i can get a HDMI cable 3 medium sized pizzas 4x poor quality games satalite tv subscription tax few boxes of ice cream
With 15 USD, I could: - Buy about 3.5 gallons of 89 octane fuel (At current market price) - Buy some more stuff for my freshwater fish tank - Probably buy BeamNG again - Get a lot of food (McDonalds/fast food) Basically, a lot of stuff.
In France for 16.50 ? you can get : -9 liters of diesel -one BIG pizza calzone with meat -3 packs of cigarettes -a AMD Athlon I at 750mhz -a lot of pepsi/coca cola -my little brother ( i sale it , nobody want him ?) -2 washes of your car at BP -a cellphone subscription -buy some softwares -go at McDonald with few friends -buy some RAM -buy some food of water at Carrefour -....
I sale it for 16? or 15? , he have not a lot of damages , just some on the brain because all drugs he eat So i sale a Heden power feeding for Pentium 2,3,4 for 15? , a AMD Athlon I for 10 or 8? and some parts of a Compaq presario 2100 laptop , if somebody is interested tell me !
It's worth about Rupees 935 here in India and it can get you: 22 liters of milk 13 liters of petrol 2 large and 1 medium Margherita pizza from Dominoes 1 month of unlimited internet connection at 1.5 mbps Movie tickets for 2 with 1 large cola each ( great seats ) 1 copy of GTA 4 and 1 copy of Grid 78 samosas ( Indian snack, very tasty ) A good meal for 2 at a nice restaurant
22 liters of milk 13 liters of petrol 2 large and 1 medium Margherita pizza from Dominoes 1 month of unlimited internet connect at 1.5 mbps Movie tickets for 2 with 1 large cola each ( great seats ) 1 copy of GTA 4 and 1 copy of Grid 78 samosas ( Indian snack, very tasty ) A good meal for 2-3 at a nice restaurant
Finland 11,50e - 7 L E98 Gasoline (~1.680e/Litre) or - 1 Pizza (with 5 own choices) from Pizzeria or - 1 Month internet (3G 21 Mbit/s) or - 5x Dr Pepper or Coca Cola, Sprite.. or - 1/2 (half) of Shell Perfect Car Wash or - 1/173 of driving school/license here (costs around 2000e)
I Norway it's about 91,- (kroner) 1/7 of a new game (high-budget game) 5-6 liters of petrol A 10-pack of cigarettes A small hamburger with fries and soda at a fast food restaurant ~3 bags of chips or ~3 bottles of soda Norway is expensive as shit. Like I have formatted my post, it's worth only one of the lines, and there are several examples just to get some average impression of the value of the currency.
Here in Brazil, R$ 35, I could get a pizza, which would give me 2200 calories, that would allow me to run 20 km, and then I would be somewhere probably unpleasant with worn out shoes with no money to go back home. I would have to start a new life. My dirty appearance and shoes would keep me from being hired, so I would probably have to seek a career on crime. I'm clumsy and in a matter of days I would get caught. I would then receive free shelter and food with some peppy roommates. So BeamNG Drive is worth the cost of living over here. So expensive. Or I could buy 800 telebrios molitor: http://produto.mercadolivre.com.br/MLB-496076549-tenebrio-molitor-r-3500-reais-800-unidades-_JM You'll have to do better than that. BeamNG Drive has HDR.
~3438 Ft. That'd get: -3 packs of cigs (only in the new cig shops now!) -17 one litre boxes of milk (2,8%) -about 8,5 litres of petrol (gas prices 400+ Ft/l!) -11 half litre bottles of soft drink (they cost arouns 300 Ft) -about 1/5 of the newest game available (thes cost around 17000 Ft) -4 cans of Pringles in Tesco (165 g cans) Well, we're kind of an expensive country. (for our budget)
Seriously though, with 15 bucks I could buy: 3 packs of beef jerky 15 cans of iced tea 14 liters of soda I dunno how much cigarettes cost but I think 15 can get you about 2 packs.